Po učení je nevyhnutné snívanie, nie len obyčajný spánok


Sny sú potrebné aj k učeniu

To, že spánok či tzv. šlofík po učení skutočne pomáha memorovat novo naučené, vedia psychológovia dávno. Lenže teraz Harvardskí experti prišli s tým, že nepomáha spánok ako spánok.

Dôležité pre dobré uloženie nových informácií v mozgu je totiž snívanie. Ak si po učení dopraje človek spánok so snami, pamätá si viac informácií než v prípade, že spí bez snov.


A ak dotyčný sníva ešte navyše o tom, čo sa práve učil, tým lepšie. Snívanie totiž pomáha zakotviť v mozgových spojeniach nové informácie trvalejšie. Podľa harvardskej štúdie je také snívanie znamením, že mozog silno pracuje v nevedomí na spracovávaní nových informácií a úloh.

"Toto snívanie môže byť odrazom snahy mozgu nájsť asociácie v pamäti, ktoré by boli použiteľné a užitočné aj v budúcnosti," tvrdí doktor Robert Stickgold z Harvardskej univerzity.

Podľa spoluautorky štúdie Erin Wamsleyovej sú pritom tieto nevedomé pochody zrejme najdôležitejšie pri spracovávaní nových informácií a ich ukladanie do pamäte.

"Každý deň zhromažďujeme a stretávame sa s obrovským množstvom informácií a nových zážitkov. A podľa všetkého sa nás naše sny pýtajú, aká dôležitá je tá či oná informácia pre náš život, "vysvetľuje Wamsleyová z Harvardu.

zdroj Famous

snar banner snar banner snar banner
snar banner snar banner
snar banner snar banner snar banner

snár
A B C Č D E F G H CH I J K L Ľ M N O P R S Š T U V Z Ž
home