snár
snár

Čo je to lucidné snívanieJedná sa o vedomé snívanie. A vedomé snívanie znamená proste len vedome snívať. A čo to znamená v praxi? Každý z nás máva sny. Sú o najrôznejších veciach, sú rôzne dlhé a intenzívne. Niekedy si ich pamätáme a niekedy sa i čudujeme, že čo sme v tom sne robili za hlúposti, alebo sa tam i s povzdychom chceme vrátiť. Vnímame sen asi ako nejaký film, v ktorom sme podľa nejakého presného scenára hrali a mohli sa na to len pozerať. No pri lucidnom snívaní si človek v priebehu sna zrazu uvedomí, že je vo sne a zdanlivo nemenný scenár sa okamžite rozpadá. Človek sa akoby vo sne prebúdza. Stojí zrazu vedome v určitej snovej realite a s plným vedomím môže v tom sne i rozhodovať o veciach najbližších. Uvedomuje si snívanie.

Čo na tom, že je to len sen, keď ho človek vníma skoro ako realitu, alebo ako film, kde môže rozhodovať čo sa v ňom bude hrať? Čo na tom, že fyzické telo spí doma v posteli a on ho ani necíti? On je jednoducho tu vo svojom sne; tu je teraz jeho vedomie. Fyzické telo ho teraz nezaujíma. S týmto snovým telom možno aj lietať a prechádzať cez steny. Film sa mení na hru. Výhoda tejto hry, tejto zvláštnej reality je, že je tu možné všetko. Obmedzenie je len vo vašej mysli. Čo chcete sa tu stane a to presne tak, ako chcete či skôr ako si to dokážete predstaviť. Veď nech sa v tom sne stane čokoľvek, vždy sa nakoniec prebudíte doma v posteli.

Vedomé snívanie by sa dalo asi najlepšie pripodobniť k virtuálnej realite, k akémusi Matrixu - čiastočne iluzórnemu svetu, vytváranom však len a len našou mysľou.

Význam lucidného snívania

Prečo je lucidné snívanie tak populárne? Zvyčajne prvou vecou, ktorá priťahuje množstvo ľudí k lucidnímu snívanie, je možnosť fantastických predstáv a mocných zážitkov. Niektorí ľudia prirovnávajú zážitky z lietania v lucidných snoch k najkrajším zážitkom. Mnoho ľudí tvrdí, že ich prvý lucidný sen bol tým najväčším zážitkom v živote. Neobyčajná príťažlivosť lucidných snov spočíva v úplnej slobode vytvoriť si akýkoľvek sen bez nejakých spoločenských a fyzických dôsledkov. V týchto vedomých snoch je človek ich tvorcom.

Stephen LaBerge v knihe 'Lucid Dreaming' (1985) a v knihe 'Exploring the World of Lucid Dreaming' (1990), ktorej spoluautorom je Howard Rheingold tvrdí, že lucidné snívanie môže byť aj základom najúčinnejšej terapie proti nočným morám. Ak si uvedomujeme, že snívame, môžeme sa tiež presvedčiť, že nepríjemné predstavy nám nemôžu spôsobiť žiadnu fyzickú ujmu. Nemusíme bojovať proti vysnívaným príšerám. Desivé predstavy v našej mysli vznikajú tak dlho, kým sa nezbavíme strachu z nich. Dobrou obranou proti nočným morám je teda zbaviť sa strachu, ktorý je reálny, hoci žiadne skutočné nebezpečenstvo neexistuje. Neodôvodnený strach možno odvrátiť iba tak, že sa postavíme jeho príčinám a vyvinieme aktivitu, ktorá nás presvedčí, že nám nič nehrozí. Nočné mory nás nútia bojovať s príšerami a nemôžeme sa im vyhnúť. Ak sa svojim predstavám v lucidných snoch vedome postavíme, často sa príšery zmenia v neškodné zvieratá alebo dokonca v priateľov. Získame tak mocnú skúsenosť, ktorá nám umožní prekonať naše desivé nočné predstavy. Vedomé snívanie je neobyčajne živou formou mentálnych prestav, tak realistických, že môžeme tieto predstavy sami realizovať ako myšlienkové konštrukcie. Nie je preto prekvapením, že mnoho ľudí používa lucidné sny i pre dosiahnutie úspechu vo svojom živote. Ľudia si v lucidných snoch predstavujú svoje verejné vystúpenie, náročný rozhovor, riešenie zložitého problému, umelecké predstavenie alebo športový výkon. Počas lucidného snívanie mozog vyvíja rovnakú aktivitu ako počas skutočného výkonu, neurónové obrazce sú usporiadané rovnako, ako pred výkonom. Vďaka tomu sa človek môže myšlienkovo trénovať a ľahšie dosiahnuť úspech.

Naše sny majú neobyčajný tvorivý potenciál. Mozog je vo fáze REM značne aktívny a pritom nie je zaťažovaný zmyslovými podnetmi. Vďaka tomu v našich predstavách vznikajú neobvyklé kombinácie javov a objektov. Naše myslenie v snoch vytvára formy, ktoré počas bdenia nemôžu vzniknúť, prejavuje zvýšenú tvorivosť, podľa toho, ako tento jav chápeme. A toto vedomé snívanie môže túto tvorivosť povzbudiť. Stephen LaBerge tvrdí, že podľa jeho výskumu ľudia po prebudení z lucidného snívanie vytvárali o 29% viac neobvyklých slovných spojení, ako neskôr počas dňa. Ďalšia štúdia porovnávala zážitky, predstavy počas dňa a spomienky na aktuálne udalosti zo snov, ktoré sa objavujú pri lucidním snívanie. Zistilo sa, že tieto sny sú oveľa tvorivejší, než predstavy počas dňa a spomienky. Niektorí lucidní spáči hľadajú v týchto snoch i svoju umeleckú inšpiráciu. Stephen LaBerge tvrdí, že v niektorých prípadoch možno lucidné snívanie použiť pre liečenie, prípadne zlepšenie fyzického zdravia. Všeobecne je známe, že ak pacienti majú pozitívne predstavy, dobrú myseľ a chuť do života, môžu ľahšie prekonať fázu liečenia. Preto niektorí ľudia používajú lucidné snívanie pre prekonanie strachu, obáv, zníženie sociálneho alebo sexuálneho napätia, dosiahnutie väčšej sebadôvery, alebo tiež pre zlepšenie svojho fyzického zdravia rôznymi predstavami o svojom tele. Stephen LaBerge ďalej tvrdí, že lucidné snívanie možno využiť priamo v liečebnom procese, napríklad pri obnove funkcií poškodených končatín, atď. Ľudia sa môžu lepšie a skôr uzdraviť z úrazov alebo chorôb, pretože v lucidných snoch prekonávajú svoje fyzické obmedzenia.

Existujú knihy, ktoré dávajú návody ako dosiahnuť toto vedomé snívanie. Kto má záujem, môže sa o takéto sny pokúsiť.

snar banner snar banner snar banner
snar banner snar banner
snar banner snar banner snar banner

snár
A B C Č D E F G H CH I J K L Ľ M N O P R S Š T U V Z Ž
home