Snívanie lieči, pamätáte si svoje sny?

Roztiahnuť ruky a letieť. Bojovať s monštrami, alebo cestovať v čase. V snoch je možné všetko. V spánku „pracuje“ hlava a duša pre náš dobrý pocit.

V snoch sa odohrávajú divoké nereálne historky, ktoré však majú svoj zmysel: obrázky vo sne sú ako dobrí priatelia, ktorí nám pomáhajú a robia nás silnými.

Sny boli v dávnych časoch považované za posolstvá bohov alebo hlas podvedomia. Vedci zistili, že myslenie, zážitky a city v našich snoch pokračujú. Podvedomie nikdy nespí. Snívame každú noc, aj keď si ráno zvyčajne na nič nespomíname.


Riešia neriešiteľné
V spánku sú obzvlášť aktívne mozgové oblasti zodpovedné za naše pocity. Časti myslenia sú takmer vypnuté. Ako nám to pomôže? Veci, ktoré sme cez deň nestihli, uvidíme v inom svetle. Môžeme sa dopracovať k prekvapujúcim záverom, na ktoré by sme v bdelom stave neprišli, pretože ich náš rozum potláča.

Ukladajú nové zážitky
Všetky dojmy zo dňa sa počas snov preskúmajú a keď ich mozog považuje za dôležité, uloží ich. Novo naučené veci sa presunú z krátkodobej do dlhodobej pamäti a spoja sa s už získanými vedomosťami. Oddelí a vymaže sa to, čo nie je dôležité.

Oslobodzujú dušu od tlaku
Úlohou snov je aj zlepšenie kvality života. Keď sa kontrolný mozog vypne, uvoľnia sa utajované pocity a potlačené strachy. Sny sú ventilom, ktorý zabraňuje vzniku chorôb. Práve keď potláčané vyjde na povrch, snívame obzvlášť intenzívne a často ešte aj ráno máme tento obraz pred očami.

Rozvíjajú kreativitu
Dohady o tom existujú už dávno. Až poslednou dobou však štúdie dokázali, že v snoch môžeme spustiť ohňostroj ideí. Miznú v nich prekážky, ktoré počas bežného dňa ohraničujú naše kreatívne myslenie. Mozog si potom spája veci širšie a prirodzenejšie.

Avizujú chorobu
Sny môžu aj varovať pred blížiacou sa chorobou. Neurofyziológ Kropotkin tvrdí, že o niektorých ľahších chorobách sa nám sníva pár dní pred ochorením. Vážnejšie problémy nám však podvedomie signalizuje oveľa skôr. Napríklad sny, ktoré upozorňujú, že organizmu hrozia ťažkosti so srdcom či s cievami, sa objavujú už niekoľko mesiacov vopred. Infarktu či mozgovej porážke často predchádzal sen o ťažkých predmetoch, ktoré padali postihnutému na prsia. Pred vypuknutím nádorového ochorenia sa pacientom často vo sne zjavoval útočník s nožom.

Zápal kĺbov signalizoval sen, v ktorom snívajúci chodil po horúcom piesku či dokonca žeravom uhlí. Pred zápalom pľúc, priedušiek, astmou či prejavom iných chorôb dýchacích ciest mali pacienti vo sne vízie, že ich niečo vťahuje pod vodu alebo vchádzajú do jaskyne. Vyskočeniu platničky či ochoreniu chrbtice predchádzal sen o predmetoch, ktoré sa zabodávali do chrbta.

Odborníci na podvedomie radia
Aby ste lepšie pochopili a mohli využiť nočné posolstvá:

Vytvorte si vhodné podmienky na uvoľnené snívanie: na večeru si pripravte len niečo ľahšie, nejedzte príliš veľa a neskoro.

Nadýchnite sa čerstvého vzduchu a príjemnej vône. Ružová či levanduľová sú výborné.

Aj teplota v izbe a prikrývka hrajú veľkú rolu – keď sa budete v noci potiť, začnú sa vám snívať zlé veci.

Ak chcete nájsť odpoveď na problém zo dňa vo sne, pred spaním si to sformulujte ako prianie.

JP


snar banner snar banner snar banner
snar banner snar banner
snar banner snar banner snar banner

snár
A B C Č D E F G H CH I J K L Ľ M N O P R S Š T U V Z Ž
home