Nočné kino v hlave

Zdala sa vám nočná mora, či naopak nejaký prekrásny sen? Čo sa nám to počas spánku, keď sa vedome neovládame, vlastne deje? Snívame všetci aspoň raz rovnaký sen?

Určite si mnohí hovoria, že aspoň jeden sen mal každý z nás. Možno iba tie ideologické, ako to, že odmalička chceli byť kozmonauti alebo slávne modelky. Tieto sny vás však teraz nezaujímajú.
My sa teraz bavíme o tých snoch, ktoré sú už desiatky rokov skúmané vedcami a tí ich označujú ako iluzórne obrazy a rôzne vnemy, ktoré náš mozog vytvára počas spánku. Mozog je v tomto štádiu preladený na takzvaný proces snívania. Veda, ktorá toto snívanie skúma, sa nazýva oneirológia.

Kto sníva a kto nie?
Každý „normálny“ človek sníva priemerne 8 až 10 snov za noc, pričom si pri prebudení často pamätá aspoň na jeden z nich. Vedci vyvrátili špekulácie, že by ženy snívali viac ako muži (snívajú akurát viac o princovi na bielom koni, ktorý by ich uniesol zo sivej reality do čarokrásnej romantiky), tiež sa vyvrátilo, že by aktívni ľudia snívali viac ako tí pasívni. Snívame teda individuálne. Náš sen sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvíja od toho, čo práve v ten deň či krátkom časovom rozmedzí prežívame. Hoci je to smutné, tak väčšinou snívame tie negatívne sny. To aspoň tvrdia výskumy. Vedcom sa ďalej podarilo vyvrátiť fakt, že by sny boli iba čiernobiele. Na otázku, či snívajú aj zvieratá, odpovedajú – ako ktoré. Keď sa váš pes počas spánku šklbne a kňučí, tak pravdepodobne naháňa v sne zajaca, než aby chytil epileptický záchvat či niečo podobné.

Dajú sa sny ovládať?
Sny celkom priamo ovládať nemôžeme, preto sa určite mnohým z nás, a hlavne tým hlbším spáčom stalo to, že pokiaľ sa pred spánkom poriadne nevyprázdnili, alebo naopak hojne doplnili tekutiny, tak sa im zdalo o potoku, o vode, ako kvapká... Sny totiž vychádzajú z vonkajších, ale aj vnútorných podnetov. Naše sny ovplyvňuje pomaly všetko naokolo, až po nás samých. Čo s tým? Môžeme tomu predísť tým, že pred spaním myslíme na niečo krásne, alebo na niekoho milého... jednoducho na to, čo by sme si sami želali, aby sa nám po zaspaní zdalo. Je to tak trochu navigovanie mozgu, že mu napovedáme. V podstate už tak trochu ideologicky snívame ešte pred tým, ako začneme snívať naozaj.

Čo má ešte vplyv na naše sny?
Môže to byť čokoľvek. Uvediem pár príkladov, ktoré sú najpravdepodobnejšie. Keď nám v noci spadne prikrývka (deka, paplón, perina) a je nám chladno, tak by sa malo začať zdať napríklad to, že mrzneme niekde na horách. To sú vonkajšie zdroje. Máme ale aj vnútorné zdroje, čo je napríklad hlad, únava, bolesť... Tieto negatívne pocity nám potom dokážu snívanie znepríjemniť.

Druhy snov
Máme tri základné druhy snov. Už spomínané dva hlavné, negatívne a pozitívne, ale je tu ešte iný druh, na ktorý by sme nemali zabúdať. Je to takzvaný lucidný typ snívania. Je to zvláštny druh, pri ktorom si práve uvedomujeme, že v ten daný moment snívame. Bohužiaľ, také uvedomenie si toho, že snívame, nás väčšinou prebudí. Ale nie vždy.

Vedci tvrdia, že téma snov je ovplyvnená nielen pohlavím, ale aj vekom človeka. Deti vraj najčastejšie snívajú sny s fantastickým motívom, napríklad, že ich najlepší priateľ je hovoriaci tiger. Ženy potom najčastejšie snívajú o svojich blízkych, ideáloch, samozrejme tiež o takzvanom "princovi na bielom koni", potom rodine a teple domova. Zato muži, ako inak, podľa výskumu často snívajú o boji - odvážnych hrdinských činoch a samozrejme aj o fantasticky krásnych ženách.

Ako si môžeme sny zapamätať? Spôsobov je niekoľko, či však fungujú, to si budete musieť overiť sami, pretože je to opäť dosť individuálna záležitosť. Prvý spôsob je jednoduchý – stačí si pred spaním párkrát zopakovať, že sa ráno prebudíme s tým, že sa nám niečo zdalo. Druhý spôsob je tiež jednoduchý, a to tak, že si hneď po prebudení stihnete zapísať všetko, čo nám práve behalo a možno ešte behá po hlave. Pretože pár momentov po prebudení je vraj náš mozog stále v režime snívania. Nesmieme teda hneď vyskakovať z postele natešení na nový deň. Teda aspoň pokiaľ si chceme odniesť čo najviac spomienok zo sna.

Sny si dokonca vysnívali aj svoju „knihu múdrostí“, takzvaný snár. Ten nám má objasniť, čo to tie naše sny znamenajú. Ale na to by ste sa radšej spoliehať nemali. Sen je u každého individuálna vec súvisiaca s mnohými skutočnosťami vedome alebo podvedome známe len tej konkrétnej osobe, preto jedna a tá istá snivajuca sa vec môže u dvoch ľudí vyjadrovať a symbolizovať dve úplne rozdielne skutočnosti.

MUDr. J. Novák


snar banner snar banner snar banner
snar banner snar banner
snar banner snar banner snar banner

snár
A B C Č D E F G H CH I J K L Ľ M N O P R S Š T U V Z Ž
home